Riziká

KRYPTOMENY PRE LAIKOV

!!! INVESTOVANIE DO KRYPTOMIEN JE VYSOKO RIZIKOVÉ !!!

Natoľko rizikové, že vaša investícia sa môže znehodnotiť až na nulu.

Investujte iba sumu, ktorú môžete stratiť.

Kryptomeny sú digitálne aktíva, záznamy v počítačoch, založené na decentralizovanom spôsobe fungovania tzv. blockchaine. Neexistuje žiadny centrálny počítač ani žiadna centrálna autorita /štát, organizácia, banka, firma …/, ktorá by akýmkoľvek spôsobom garantovala cenu kryptomeny.

Kryptomien obchodovaných na burzách je vyše  2200.  Takmer denne pribúdajú ďalšie a ich ceny sa odvíjajú výlučne od pomeru dopyt – ponuka.

Kryptomeny nie sú kryté nikým a ničím. Ich vnútorná hodnota je nulová.

Ceny kryptomien sú výsledkom dopytu a ponuky bez akéhokoľvek ekonomického základu.

Bitcoin skratka BTC je najstaršia a najznámejšia kryptomena, ktorá vznikla v roku 2008.  Bitcoinov je v obehu cca 17,8 miliónov kusov. Maximálna cena sa v decembri 2017 vyšplhala na takmer 20 000 amerických dolárov.  O rok na to sa cena prepadla až k hranici 3200 USD..

Bitcoin dlhodobo zaujíma prvé miesto v trhovej kapitalizácii /Market Cap/ na úrovni cez 100 miliárd USD. Denný objem obchodov Bitcoin predstavuje približne 30 – 35 percent celkového denného objemu všetkých kryptomien.

Denne sa cez kryptomenové burzy otočia sumy obchodov Bitcoin, prevyšujúce hodnotu všetkej vyťaženej ropy za jeden deň na celej zemeguli /cca 95 miliónov barelov v hodnote cez 6 – 7 miliárd amerických dolárov/.

Zo základnej vlastnosti kryptomien založených na decentralizovanej databáze, vyplývajú riziká :

Neexistuje nič a nikto, kto by akýmkoľvek spôsobom garantoval hodnotu a stabilitu ceny kryptomeny.

Rovnako neexistuje žiadna garancia udržiavania a vývoja software /kryptomeny sú iba údaje v počítačoch/ v súlade s budúcimi požiadavkami

Chýbajúca vnútorná hodnota a absencia autorít/garantov za kryptomenami, ich robí neúmerne citlivými na akékoľvek mediálne informácie, čo spôsobuje veľké zmeny ceny /Bitcoin za 20 tisíc dolárov v decembri 2017, alebo 6 tisíc dolárov v priebehu dvoch mesiacov – február 2018/.

Táto skutočnosť sa nazýva vysoká „Volatilita“

Kryptomenové burzy a zmenárne, ktoré zverejňujú údaje o dennom obchodovaní sú neregulované.

Snahy štátov o reguláciu búrz a zmenární primárne smerujú iba k odstráneniu anonymity klientov, zabráneniu prania špinavých peňazí, daňových únikov a financovania terorizmu.

Serióznosť búrz v oblasti dôveryhodnosti zverejňovaných údajov a možnej manipulácii s cenami je úplne mimo akejkoľvek kontroly. 

Bezpečnosť búrz a zmenární proti hackerským útokom nemá žiadne štandardné pravidlá. Čo viedlo už k niekoľkým medializovaným prípadom vykradnutia búrz hackermi. Rekordom je krádež kryptomeny NEM vo výške 530 miliónov USD z japonskej burzy CoinCheck v januári 2018.

Pokusy tvorcov meny vystopovať ukradnuté mince a vrátiť ich majiteľom, boli po necelých dvoch mesiacoch pre neúspešnosť zastavené.

ICO je v poslednom čase najčastejší pojem spájaný s rizikami.

Nové kryptomeny pribúdajú ako huby po daždi prakticky každý mesiac. V súčasnosti je na burzách zalistovaných cez 2 200 kryptomien.

Kým sa však nová mena dostane na burzu, prechádza procesom tzv. ICO /Initial Coin Offering/, čo je počiatočná ponuka na predaj meny za deklarovanú nižšiu cenu, ako je očakávaná na burzách.

ICO prebieha na webstránke tvorcov meny. Tento proces je podobný „verejnému úpisu akcií“. Nemá však žiaden právny/regulačný rámec a môže byť zdrojom podvodu, alebo sa mene nepodarí dostať na burzy a jednoducho skrachuje.

Problematike ICO primárne venujú pozornosť všetky štáty, ktoré hľadajú formy regulácie kryptomien. V USA „Komisia pre cenné papiere“ vyhlásila, že ICO spadajú pod jej reguláciu.

Najznámejším ICO je asi predpredaj venezuelskej kryptomeny „PETRO“, údajne krytej nevyťaženou ropou, v hodnote údajne stoviek miliónov amerických dolárov /dokonca vraj až 5 miliárd USD/

Forky znehodnocujú pôvodnú menu.

Čo je fork vysvetlíme zjednodušene na príklade.

Predstavte si, že by sa Národnej banke Slovenska nepáčili dlhé časy pri prevode medzi Eur účtami a zaviedla by novú menu „Eur SK“ s podstatne rýchlejšími prevodmi a menšími poplatkami.

K dátumu zavedenia „Eur SK“ by sa zrazu majiteľom Eur účtov v bankách objavili aj nové účty „Eur SK“ s rovnakým zostatkom meny ako na účte Eur. V tej chvíli je v obehu 2 x toľko obeživa.

V reálnom svete fiat mien, fikcia. V kryptopriestore však bežná vec. Z najznámejšej kryptomeny Bitcoin rovnakým spôsobom vznikli v roku 2017 „Bitcoin Cash“ a „Bitcoin Gold“.

Ak ste sa už duševne vysporiadali so všetkými vyššie uvedenými rizikami, môžeme sa venovať ochrane vášho vo vetre neistoty zmietaného kryptomajetku pred odcudzením.

Osobitnou kategóriou rizika sú kryptomenové peňaženky

Peňaženky podobne ako bankový účet slúžia na uchovávanie a pohyby kryptomeny. Existencia peňaženiek na ktorých došlo k pohybom, je zapísaná vo verejne prístupnej databáze tzv. blockchaine, čo je zjednodušene účtovná kniha všetkých pohybov kryptomeny.

Každá peňaženka má svoj verejný kľúč /obdoba bankového IBAN/ a privátny kľúč /obdoba PIN, heslo atď/. Privátny kľúč nie je nikde na internete z logických dôvodov zverejnený.

Kryptomenové peňaženky majú jednu krásnu vlastnosť, ktorú vám žiadna banka ani fiat mena neponúkne.

Na prevod meny medzi peňaženkami netreba nič viac, ako vlastnú peňaženku a verejný kľúč peňaženky partnera, ktorému sa mena má poslať.

Prevod medzi peňaženkami prebehne priamo cez príslušnú sieť /peer-to-peer/, mimo akejkoľvek centrálnej autority/burzy/zmenárne.

Prevod je možný iba medzi rovnakými menami. Pri snahe poslať Bitcoin na Litecoinovú adresu vás peňaženka upozorní na „chybné číslo účtu“.

Z povahy kryptomien vyplýva, že za svoj majetok si musí investor niesť zodpovednosť sám. Ponechávať väčšiu hodnotu mincí v peňaženkách na burzách je riziko.

Peňaženky podľa rizika /1. najväčšie/ :

1. Burzové peňaženky na internete
2. Softvérové na internete
3. Softvérové v počítači
4. Softvérové v mobile
5. Hardvérové
6. Papierové

K 1. a 2. snáď ani veľa písať netreba. Sú potenciálnym terčom útokov hackerov. Je to asi ako keď necháte 500 eurovú bankovku na viditeľnom mieste za svojim plotom v záhrade a nemáte psa.

3. a 4. sú softvérové aplikácie v počítači alebo mobile. Prevláda názor, že mobilné aplikácie je ťažšie hacknúť ako tie na PC. V oboch prípadoch platí, že nenávratná strata/poškodenie počítača či mobilu, neznamená automaticky stratu peňaženky s jej vzácnym obsahom.

Z peňaženky mobilu utopeného vo wc, alebo poškodeného hardisku počítača, sa dá obsah importovať do rovnakej peňaženky na inom zariadení, ak ste si predtým pri inštalácii odložili niekde na papier všetky potrebné informácie.

Vyberte si iba overené aplikácie peňaženiek s najlepšími recenziami.
Uvedomte si, že je to iba softvér, ktorý teoreticky môže pri zlých úmysloch jeho tvorcu odoslať aj privátny kľúč vašej peňaženky a vytunelovať ju.

5. Hardvérové peňaženky sú kryptokomunitou považované za najbezpečnejšie. Malé zariadenia s USB konektorom sú po odpojení od počítača a bezpečnom uložení dokonalým kryptomenovým trezorom.

Jednou s najznámejších/najpredávanejších je Ledger Nano S. Na odoslanie mincí z peňaženky ju musíte pripojiť k PC a spustiť príslušnú aplikáciu na PC. Ale ani tu to nemusí byť na 100 percent. Práve s Ledger Nano S je spojený začiatkom roku 2018 medializovaný problém o možnosti jej hacknutia, na ktorý výrobcu upozornil 15 ročný študent z Veľkej Británie.

Výrobca reagoval vydaním aktualizácie softvéru peňaženky. Je to už druhá aktualizácia v krátkom čase, potom čo vo februári 2018 bol Ledger Nano S taký bezpečný, že k uloženej mene Ripple sa nedostali ani majitelia peňaženky.

Spoločnosť Ledger vysvetlila problém januárovou 2018 aktualizáciou systému Windows 10. V súčasnosti je problém odstránený. 

6. Papierové peňaženky obsahujú verejný a privátny kľúč rovnako ako všetky ostatné. Kľúče sú však fyzicky vytlačené na papieri, alebo inom médiu.

Vytlačené sú spolu s QR kódom, aby dlhé znakové reťazce kľúčov bolo možné jednoducho načítať/skopírovať zariadením s čítačkou QR kódu.

QR kód vedia prečítať takmer všetky dnešné mobily s príslušnou aplikáciou, rovnako aj napr. „kryptomenové bankomaty“.

Riziko odcudzenia obsahu papierovej peňaženky je nulové až do okamihu, kým si nepovolaná osoba neskopíruje jej verejný a privátny kľúč.

Papierové a hardwérové peňaženky sa nazývajú “studené” – cold wallets. Tie ostatné sa nazývajú “horúce” – hot wallets.

 

Na záver pre všetky peňaženky :

Aj keď spomíname „obsah“ peňaženky, v skutočnosti peňaženka bez ohľadu na jej formu žiaden obsah fyzicky nemá. To vysvetľuje skutočnosť, prečo možno opakovane zvyšovať množstvo meny v papierovej peňaženke aj keď sa jej vytlačená forma nezmení.

Pre porozumenie príklad : ak spustíte Mobil Banking na telefóne, ukáže vám zostatok na vašom účte v banke. Nikoho ani nenapadne si myslieť, že tá suma sa nachádza fyzicky v mobile. Vaša aplikácia iba načítala údaje o vašom účte vo vašej banke z databázy banky. Iný príklad je klasická bankomatová karta, ktorá poskytuje prístup k účtu v banke. 

Pokiaľ poznáte prístupové heslá, môžete obsluhovať svoj bankový účet z hocijakého iného zariadenia. Ak zabudnete heslo, pin, banka vám ho povie, alebo dá nové.

Rovnako to funguje aj so  kryptomenovými peňaženkami, ale s jedným rozdielom. Ak stratíte privátny kľúč vaša investícia je navždy stratená. 

Niet sa na koho obrátiť s požiadavkou na vydanie nového privátneho kľúča ani prezradenie starého, lebo nikto taký neexistuje. 

Platí to aj pre DiGiPAY peňaženky, nakoľko ihneď po ich vytlačení sú privátne kľúče vymazané zo všetkých digitálnych médií používaných na tlač peňaženiek.

Z dôvodu zabezpečenia prístupu k svojej kryptoinvestícii a zabráneniu jej odcudzenia, venujte peňaženkám a ochrane privátneho kľúča pred zneužitím maximálnu pozornosť.